No to jak zapowiedziałem, zaczynamy monotematyczność Tapestrową. Pierwszy wpis będzie, jak mam nadzieję, najmniej interesujący z całej serii. Zaczniemy od zapoznania się z moim warsztatem. Jeśli macie problem z tymi narzędziami to śmiało piszcie, kilku kombinacji używałem podczas poszukiwań tej najbardziej mi pasującej.

  1. Eclipse jako IDE. Posiada mnóstwo wtyczek + jestem przyzwyczajony do niego. Pracuje się mi z nim najwygodniej, choć w pracy przekabacają mnie na Ideowca.
  2. maven + wtyczka m2 do eclipsa
  3. run-jetty-run -dla tych co nie przepadają za mavenem. Wtyczka pozwala na uruchomienie Jettiego bezpośrednio w workspacie eclipsa. Posiada jeszcze jedną zaletę: bez kombinowania odpala aplikację. Przydatne według mnie w projektach testowych, gdy wystarczy nam budowanie aplikacji poprzez IDE

I to wszystko. Tapestry jest proste, nie wymaga wybitnego wsparcia. Polecam jednak skorzystać z tego hacka oraz dodać kilka templatów. Pozwoli to łatwiej edytować strony. Istnieje również wtyczka Loom do eclipsa, ale nie wiem czy projekt jeszcze żyje. Z innych IDE wiem, że Idea oferuje jakieś wsparcie dla T5, ale nigdy w pracy nie miałem czasu przetestować co dokładnie wspiera.

Od następnego wpisu zaczynamy pracę z tapestry. Postaram się teorią za bardzo nie nudzić.